Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2015

BO KAŹDY JEST W CZYMŚ WYJĄTKOWY
Styczeń to miesiąc analizowania, dokonywania podsumowań minionego 2014 roku. Do tego typu rozważań zabrali się także nasi opiekunowie. Podeszli do tego z niezwykle pozytywną energi i myśleniem. To niewiarygodne, ale okazało się, że każdy z nas jest w czymś wyjątkowy i zasłużył na uznanie. Jesteśmy różni, dlatego cechy, zachowania, które zauważono i nagrodzono były różne. Jedni okazali się najlepsi pod względem zaangażowania w rehabilitację, proces zmagania się z chorobą i własnymi słabościami, inni w reprezentowaniu ośrodka i uczestnictwie w konkursach, a jeszcze inni we wzorowej frekwencji. To bardzo miłe, gdy ktoś potrafi dostrzec w drugim człowieku pozytywne strony jego osobowości i na nich się skupić.

BAL KARNAWAŁOWY, MASKOWY
Wykorzystując stosunkowo krótki w tym roku karnawał, postanowiliśmy zorganizować bal maskowy. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych serdecznych sąsiadów zza ściany – Warsztaty Terapii Zajęciowej, podopiecznych i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy z Osieka oraz Kierownika GOPS w Smętowie Granicznym Panią Mariolę Wolnik. Jak na bal maskowy przystało, wszyscy zaimponowali własnoręcznie przygotowanymi maskami. Zadbaliśmy o to, aby oprócz szaleństw na parkiecie nie zabrakło różnego rodzaju quizów i konkursów. Nasze spotkanie miało także swój edukacyjny wymiar. Przybliżyliśmy bowiem naszym gościom historię karnawału i tradycje z nim związane. Za obecność i wspólną zabawę wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy:-)

ŚWIĘTY WALENTY
Chociaż do Walentynek pozostały jeszcze dwa dni, my już dziś uczestniczyliśmy w zabawie zorganizowanej z okazji tego święta przez naszych sąsiadów – Warsztaty Terapii Zajęciowej  z Lalkowych. Dzień zakochanych świętowaliśmy wspólnie z przyjaciółmi z Nowego i Kalisk w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym. Tym razem bawiliśmy się przy muzyce na żywo. Organizatorzy zadbali o poczęstunek, a jako, że był to tłusty czwartek, wszystkich najbardziej ucieszyły nierozłącznie związane z tym dniem domowe pączki. Nie zabrakło także przeróżnych konkursów z nagrodami. Bawiliśmy się wspaniale. Szaleństwom na parkiecie nie było końca. Za miło spędzony czas gospodarzom serdecznie dziękujemy:-)

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ
Święta tuż, tuż, a więc czas zabrać się do pracy. W tym roku, oprócz pisanek i innych dekoracji wielkanocnych wykonywanych technikami decoupage i haftem krzyżykowym, wykorzystaliśmy technikę filcowania. To była dla nas nowość, ale efekty były oszałamiające, co zresztą widać na załączonych zdjęciach. Jajka, zajączki, kurki, stroiki, a także kartki z życzeniami prześcigały się     w barwach, kształtach i rozmiarach. To był pracowity okres, ale jednogłośnie stwierdziliśmy, że było warto. Te małe dzieła sztuki cieszą oko i sprawiają, że klimat Świąt Wielkanocnych wypełnia pomieszczenia, w których się znajdują.

KONKURSOWE ZMAGANIA W SWAROŻYNIE
27 marca wzięliśmy udział w XIII edycji powiatowego konkursu na najpiękniejszą palmę, pisanki, ciasta i stroiki wielkanocne w Swarożynie. Do rywalizacji przystąpiło blisko 30 różnych grup. Z ręką na sercu musimy przyznać, że każde ze stoisk było olśniewające. Przepięknym palmom, banom wielkanocnym, mazurkom, pisankom i stroikom nie było końca. Jury miało nie lada problem, dlatego nie dziwimy się, że zdecydowali się nagrodzić wszystkich. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z takiego rozwiązania, ponieważ wysiłek, wkład pracy wszystkich uczestników został doceniony.

KIERMASZ I KONKURS W GOKSiR W SMĘTOWIE
28 marca mieliśmy przyjemność wziąć udział w kiermaszu i w konkursie zorganizowanym w GOKSiR w Smętowie Granicznym. Ocenie podlegały zajączki i stroiki wielkanocne. Usłyszeliśmy wiele pochwał, w tym także z ust jurorów, którzy to przyznali nam 2 miejsce za najpiękniejszy stroik, za co bardzo dziękujemy. Nasze prace cieszyły się dużym powodzeniem i wręcz zmuszały swoim wyglądem, aby choć na chwilę przystanąć, przyglądnąć się im, a nawet kupić. Dziękujemy za wszystkie pochlebne opinie:-)

„KURÓNEK I KOKOSZKA” NA ŚNIADANIU WIELKANOCNYM W KAMIONCE
2 kwietnia w Kamionce w świetlicy wiejskiej miało miejsce gminne śniadanie wielkanocne. Zostaliśmy poproszeni o uświetnienie tego spotkania występem pt. „Kurónek i kokoszka”. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem przedstawienia, czego dowodem były gromkie brawa. Oczywiście zaproszono nas do stołu, gdzie razem z przybyłymi gośćmi mogliśmy skosztować wielkanocnych potraw.

SMACZNEGO JAJKA:-)
Najważniejsze śniadanie w roku – ŚNIADANIE WIELKANOCNE – odbyło się w naszym ośrodku 1 kwietnia, i to nie żaden prima aprilisowy żart:-) Do wspólnego posiłku zasiadły z nami Wójt Gminy Smętowo Graniczne Pani Anita Galant oraz Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik. Na stole tradycyjnie znalazł się żurek, biała kiełbasa, jajka, sałatki, a także słodkości takie jak babki i mazurki. Wszystko było przepyszne, z czego bardzo się cieszymy, ponieważ potrawy były po części naszym dziełem. Niespodziankę zrobił nam także króliczek wielkanocny, który przykicał z drobnymi upominkami. Wesołego Alleleuja !!!

MUZYKA NA ŻYWO, CZYLI NA KONCERCIE:-)
Na takie dni jak ten zawsze czekamy z niecierpliwością i na długo pozostają one w naszej pamięci. Dnia 12 maja wraz z naszymi sąsiadami – Warsztatami Terapii Zajęciowej wybraliśmy się do Gdańska na koncert zespołu IRA. Impreza miała miejsce w Hali Olivia i połączona była z prelekcją na temat numerów ratunkowych 998 i 112. Już sama hala zrobiła na nas ogromne wrażenie, ponieważ nikt z nas nie miał wcześniej okazji jej oglądać. Podczas koncertu, śpiewając wraz z IRĄ jej największe przeboje, bawiliśmy się wspaniale. Mieliśmy okazję do odpoczynku, chwili relaksu   i zapomnienia o troskach dnia codziennego. To był naprawdę udany dzień:-)

MIŁOŚĆ ZAKLĘTA W SŁOWIE
Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, mieliśmy zaszczyt i ogromną przyjemność wziąć udział w kolejnej edycji konkursu poezji miłosnej organizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej z Lalkowych pn. „Mów do mnie jeszcze”. W tym roku konkurs odbył się we Wiejskim Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach – poezji recytowanej i śpiewanej. Oprócz nas do konkursu przystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy z całego powiatu starogardzkiego. Konkurencja była więc naprawdę ogromna. Nas ośrodek reprezentował Andrzej Knop, który piękną interpretacją wiersza „Karmelkowy wiersz” autorstwa Adama Asnyka w kategorii poezji recytowanej zdobył III miejsce. Zarówno naszemu koledze, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom, serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

„20 LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ …”
Dnia 27.05. obchodziliśmy 20 – tą rocznicę założenia naszego Ośrodka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą. Po Mszy wszyscy przeszliśmy do Ośrodka, gdzie miała miejsce dalsza część jubileuszu. Po przywitaniu naszych gości przedstawiliśmy historię „Tęczy”od dnia powstania aż do dziś, przybliżyliśmy naszym gościom czym się zajmujemy, jak wygląda nasz codzienny dzień. Jak na „urodziny” przystało nie zabrakło życzeń i prezentów oraz tortu. Za obecność w tak ważnym dla nas dniu oraz upominki wszystkim serdecznie dziękujemy.

SPARTAKIADA W PELPLINIE
W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję wziąć udział w Spartakiadzie organizowanej przez Caritas Diecezji Pelplińskiej. Oprócz zmagań sportowych niewątpliwą atrakcją była możliwość spotkania znanych aktorów i piosenkarzy. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Po dniu pełnym sportowych zmagań i rywalizacji wróciliśmy do domu z pucharami i medalami:-)

AHOJ PRZYGODO !!!
Nasi sąsiedzi – Warsztaty Terapii Zajęciowej zorganizowali dzień piracki. Dzięki własnoręcznie przygotowanym strojom wszyscy wyglądaliśmy jak prawdziwi piraci. Mieliśmy okazje zmierzyć się w wielu ciekawych konkurencjach. Nie zabrakło także pysznego poczęstunku. Za miło spędzony dzień gospodarzom serdecznie dziękujemy.

ZWIEDZAMY
W dniach 29 – 30.06. część z nas wyjechała na wycieczkę do Warszawy, Niepokalanowa, włocławka i Inowrocławia. W stolicy zwiedziliśmy Sejm oraz Powąski. We Włocławku byliśmy     w miejscu gdzie zginął bł. ks. Jerzy Popiełuszko, a w Inowrocławiu spacerowaliśmy po parku zdrojowym. Spędziliśmy czas bardzo aktywnie. Zobaczyliśmy wiele nowych rzeczy. Bardzo zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy do domów.

TROCHĘ WODY DLA OCHŁODY
W związku z tym, że początek lata i wakacji rozpieszcza nas cudowną, słoneczną pogodą, wybraliśmy się nad jezioro do Dobrego Brata. Jak co roku korzystaliśmy z kąpieli wodnych i słonecznych, jeździliśmy rowerami wodnymi, piekliśmy na ognisku kiełbaski. Był to dzień relaksu, regeneracji sił. Mieliśmy okazję poczuć się jak na wakacjach

RESZEL ŚWIĘTA LIPKA GIERŁOŻ
Dnia 08.07. wybraliśmy się na wycieczkę do Świętej Lipki, Reszla i Gierłoża. W Świętej Lipce wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Ze Świętej Lipki udaliśmy się do Reszla, gdzie wraz z przewodnikiem odkrywaliśmy najpiękniejsze zakątki miasta. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Gierłoż, gdzie mieliśmy szansę zobaczyć kwaterę Hitlera.

W ŚWIECIE GWIAZD
Praca pracą, rehabilitacja rehabilitacją, ale czas na relaks i rozrywkę też musi być. W ramach rozrywki kulturalnej pojechaliśmy do kina do Grudziądza na komedię „Wkręceni 2”. Fajny, lekki, śmieszny film, który dostarczył nam mnóstwo pozytywnej energii i świetnego nastroju. Polecamy wszystkim, którzy potrzebują odpoczynku i oderwania się od codzienności.

AGRO-EKO W BOCHLINIE
Dnia 6 sierpnia wybraliśmy się do pobliskiego Bochlina z wizytą do mieszczącego się tam gospodarstwa agroturystycznego. Chociaż wszyscy mieszkamy na wsi i kontakt z przyrodą nie jest nam obcy, jednak była to dla nas niezwykle fascynująca przygoda. Mieliśmy bowiem okazję zobaczyć najmniejszego konika świata, osiołka, świnki wietnamskie i wiele innych niespotykanych na co dzień zwierząt. Ponadto czas spędzaliśmy przy akompaniamencie gitary, wspólnie śpiewając. Wszystkim bardzo się podobało. Za gościnę właścicielom gospodarstwa serdecznie dziękujemy.

W STOLICY KUJAW
Dnia 29 sierpnia kilkoro z nas miało okazję uczestniczyć w wyjeździe integracyjnym do Bydgoszczy zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lalkowych . Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Bydgoszcz jest tak pięknym, z wieloma walorami historycznymi miastem. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do parku rozrywki w Myślęcinku. Na pewno będziemy wszystkich zachęcać do zwiedzania tego miejsca z lądu, jak i z wody.

„ŚWIAT BAJKI”
Dnia 4 września uczestniczyliśmy w kolejnym ze spotkań z edycji organizowanego przez ŚDS z Osieka projektu pn. „Razem raźniej”. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Ćwierćlandia”.   Przenieśliśmy się w świat bajek. Byliśmy czerwonym krajem, o czym świadczą nasze stroje. Bawiliśmy się wspaniale. Za miło spędzony dzień naszym przyjaciołom z Osieka serdecznie dziękujemy.

„… Z TYCH TU ZIAM MÓJ RÓD …”
Dnia 10 września już po raz czwarty przy miejscowej Kuźni zorganizowaliśmy Spotkanie Integracyjne z Elementami Kultury Kociewskiej. Tegoroczna edycja miała charakter biesiady. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy WTZ z Lalkowych i Skórcza, ŚDS z Osieka oraz DPS z Wyręb Wielkich. Swą obecnością zaszczycił nas Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Pan Kazimierz Chyła oraz przedstawiciele władz naszej gminy. Wśród nas nie zabrakło także pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lalkowych. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosił nas Zespół Pieśni i Tańca Kociewie ze Starogardu Gdańskiego. Mieliśmy także okazję obejrzeć występ Bractwa Rycerskiego. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego kociewskiego poczęstunku – zsiadłego mleka, chleba ze smalcem czy kwaszonych ogórków, a na osłodę wiejskiego ciasta drożdżowego i innych znakomitych wypieków. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za obecność, a osobom zaangażowanym za pomoc w organizacji Spotkania. Szczególne podziękowania składamy na ręce państwa Porażyńskich,którzy zadbali o oprawę muzyczną spotkania. Do zobaczenia za rok:-)

Z POWROTEM W BYDGOSZCZY
Zachęceni przez naszych kolegów i koleżanki, postanowiliśmy zorganizować podobna wycieczkę . Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Bydgoszcz skrywa tyle zabytków i pięknych miejsc. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy stare miasto. Następnie udaliśmy się w godzinny rejs Brdą. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Myślęcinka, gdzie zwiedziliśmy mini zoo.

NA ROCZKU U NASZYCH PRZYJACIÓŁ”
Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie nasza delegacja wraz z  Kierownikiem GOPS Panią Mariolą Wolnik udała się na obchody pierwszej rocznicy powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w Zblewie. Cieszymy się bardzo, że w naszym regionie powstał kolejny tego typu Ośrodek.

OBRODZIŁO…
Odpowiadając na zaproszenie naszych przyjaciół z Osieka dnia 23 września udaliśmy się na wspólne grzybobranie. Z związku z tym, że w tym roku grzybów w naszych lasach nie brakuje, także i my szybko zapełniliśmy koszyki. Wycieczka do lasu był bardzo przyjemna, jednak później czekało nas dużo pracy, aby zebrane grzyby wyczyścić i ugotować. Teraz posłużą nam do przygotowania wielu przepysznych potraw.

„ZŁOTY ANIOŁ”
Dnia 25 września WTZ w Skarszewach obchodziły jubileusz 15-lecia powstania. Z tej okazji ogłosili konkurs plastyczny pn. „Złoty Anioł 2015”, w którym udział wzięło troje z nas. Damianowi udało zdobyć się drugie miejsce, a prace pozostałych zostały wyróżnione. Warsztatom Terapii Zajęciowej ze Skarszew z okazji jubileuszu gratulujemy i składamy najserdeczniejsze życzenia.

„PANIE DULSKIE”
Jesień to najlepszy czas na nadrobienie filmowych zaległości, dlatego też wybraliśmy się do do kina. Tym razem postanowiliśmy zobaczyć film „Panie Dulskie”, który właśnie wszedł na ekrany polskich kin. W związku z tym, że była to komedia wszyscy doskonale się bawiliśmy. Bardzo lubimy takie wyjazdy. Są dla mas odskocznią od codzienności,okazją do odpoczynku i relaksu.

„ZAKOPOWER”
Dnia 10 listopada mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zorganizowanym przez Caritas Diecezji Pelplińskiej koncercie inaugurującym tegoroczną edycję akcji pn. „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Koncert odbył się w Starogardzie Gdańskim w tamtejszym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Główną atrakcją muzyczną wieczoru był występ zespołu Zakopower. Honorowym gościem był Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.

„ANDRZEJKI”
Koniec listopada to tradycyjnie czas wróżb i imprez andrzejkowych. W tym roku do wspólnej zabawy zaprosili nas przyjaciele z Osieka. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo. Nie zabrakło oczywiście nierozłącznie związanego z tym dniem lania wosku i innych wróżb, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, co czeka nas w przyszłości. Za miło spędzony dzień gospodarzom serdecznie dziękujemy.  

„JAK SIĘ BAWIĆ, TO SIĘ BAWIĆ”
To już druga zabawa andrzejkowa, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział w tym roku . Tym razem gospodarzami spotkania byli nasi przyjaciele z Gniewu. Podobnie jak w Osieku, bawiliśmy się przy muzyce na żywo. Nie obyło się oczywiście bez tradycyjnych wróżb i zabaw oraz pysznego poczęstunku. Za wspaniałą zabawę organizatorom i wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy:-)

„CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA”
Chociaż do Świat Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, u nas już można poczuć ich klimat. Od wielu dni, w ramach terapii zajęciowej, przygotowujemy bowiem ozdoby świąteczne. Staramy się, aby nasze prace były jak najbardziej różnorodne, dlatego wciąż uczymy się nowych technik i wzorów. Cieszymy się, że okoliczni mieszkańcy doceniają naszą pracę i bardzo chętnie kupują wykonane przez nas ozdoby. Bardzo nam miło, że niejeden wigilijny stół zdobił wykonamy przez nas stroik, a na wielu choinkach zawisły nasze bombki. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.:-)

„MIKOŁAJKI”
Przez cały rok byliśmy grzeczni i bardzo się staraliśmy, dlatego też z okazji Mikołajek odwiedził nas sam Święty, a dokładniej jego Śnieżynki w postaci naszych opiekunek. Jak co roku przybyły z workiem pełnym prezentów, wywołując wśród wszystkich uśmiech na twarzy i ogromną radość. Za miło spędzony dzień oraz upominki Mikołajowi i jego pomocnikom serdecznie dziękujemy i już dziś prosimy, aby pamiętał o nas także w przyszłym roku:-)   

„WIGILIA”
Chociaż widok ukazujący się naszym oczom za oknem wcale na to nie wskazuje, do Świąt Bożego Narodzenia zostało już tylko kilka dni. Po długich przygotowaniach także i my zasiedliśmy do świątecznego stołu. Nasza Wigilia, jak co roku, była bardzo tradycyjna. Podzieliliśmy się opłatkiem  składając sobie najlepsze życzenia, były kolędy, a na stole królowały barszcz, pierogi, makowiec i inne nierozłącznie związane w naszej kulturze z tym dniem potrawy. Także i Święty o nas nie zapomniał. Pod choinką każdy znalazł dla siebie drobny upominek, za co serdecznie dziękujemy. Jest nam niezmiernie miło, że w tym wyjątkowym dniu mogliśmy gościć u nas Wójta Gminy Smętowo Graniczne Panią Anitę Galant, Kierownika GOPS w Smętowie Granicznym Panią Mariolę Wolnik oraz Panią Marlenę Koksa, która przez ostatnie kilka lat pracowała razem z nami. Z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia. WESOŁYCH ŚWIAT:-)